У наукових та дослідних колах світу широко поширене таке визначення фасції: м'які тканини тіла на колагеновій основі, включаючи клітини, які створюють та підтримують мережу позаклітинного матриксу (extra-celular matrix — EMX).
Фасції складаються з основного желеподібного елемента, званого «основна речовина» (ground substance), а також колагенових та еластинових волокон. Колаген – специфічний білок робить фасцію міцною та здатною витримувати значне навантаження. Особливо багато колагену в сухожиллях, де поєднуються волокна сполучнотканинних оболонок всіх м'язових клітин, а також у зв'язках тіла. Колагенові волокна тут хвилеподібно розташовані паралельно вектору докладання сили, завдяки цьому деякі зв'язки та сухожилля здатні витримувати вагу до кількох сотень кілограм. Колагенові волокна зазвичай розташовані хвилеподібно, це надає можливість еластично розтягуватися при серйозних навантаженнях.
Еластинові волокна надають фасції еластичність, можливість відновлювати свою довжину після розтягування. Велика кількість еластину знаходиться в підшкірній та вісцеральній фасції, завдяки цьому, наприклад, у жінок у період вагітності область тазу та черевної порожнини має можливість значно збільшуватися і потім відновлювати свій об'єм після пологів.
Класифікують фасції за глибиною розташування, функціями та локалізації.
До недавнього часу сполучної тканини приписувалося лише дві функції: захисна та власне сполучна, так це описувалося ще кілька років тому практично у всіх підручниках анатомії та фізіології. На анатомічних ілюстраціях сполучна тканина практично не відображалася, на відміну від досить барвистого зображення, наприклад м'язів або нервових стовбурів.
Першою працею, що описує новий погляд на властивості та функції сполучної тканини, на який потім посилалися практично всі автори, що зачіпають цю тему, стала книга I.P. Rolf. Rolfing: The Integration of Human Structure. Ця книга вийшла в 1977 році, хоча роботи, що заклали основи цієї концепції, були зроблені ще на початку сорокових. Автор запропонувала розглядати людське тіло, особливо в контексті мануальної або рухової практики, як єдину систему фасцій (позаклітинний матрикс), усередині якої як у футлярах знаходяться органи, кістки, м'язові волокна. Враховуючи вагу та обсяг сполучнотканинних структур тіла, такий підхід надавав їм зовсім іншого значення.
Поняття позаклітинного матриксу дозволяє включити в систему фасцій також тканини, яким класична анатомія дає інше визначення: сухожилля, зв'язки, бурса і фасції всередині і навколо м'язів: ендомізіум, перимизіум, епімізіум. Плюс фасціальні оболонки навколо внутрішніх органів, що утримують внутрішні органи в перитоніумі, бризка в черевній порожнині, крім того медіастріум, перикардіум і плевра, які підтримують органи всередині грудної клітки, а також мембрани dura mater, pia mater та perineurium, що оточують головний та спинний та периферичні нерви.
Це розгорнуте визначення зазвичай не зачіпає більш щільні тканини, такі як хрящі та кістки, хоча є аргумент, що дозволяє включити їх у спектр понять сполучної тканини: ці тканини також формуються з того ж листка мезодерми, розвиваються таким же чином і мають такий же колагеновий внутрішній матрикс і як і решта видів фасцій, сприйнятливі до тривалого стійкого впливу сил які впливають все тіло (принцип Вольффа). У класичній анатомії чітко відокремлюють м'які тканини, переводячи хрящову та кісткову тканину в категорію твердих тканин, але фахівці практикують м'якоткані техніки та багато сучасних дослідників дотримуються ширшого погляду: від фібрину в плазмі крові і до пористої структури кісток, тіло складається з різноманітних варіантів фас на поєднанні волокон, желеподібних речовин та води.
Роговиця ока, клапани серця та емаль зубів – це три варіанти сполучної тканини нашого тіла.
Фасція — єдина система, які б визначення ми не давали фасції, у нашому тілі вона знаходиться скрізь: від верхівки до кінчиків пальців на макро- та мікрорівнях.
Фасція єдина мережа ембріологічно та анатомічно, тому досить дивно коли ми лікуємо, наприклад, лицьовий нерв, виходячи з того, що він є частиною нервової системи, підшкірні вени — виходячи з того, що вони є частиною кровоносної системи і в той же час у лікуванні, наприклад, пахової зв'язки в медицині прийнято розглядати абсолютно ізольовано, не беручи до уваги, що вона є частиною єдиної фасціальної мережі.
Історично наша західна медицина розвивалася використовуючи методи розтину та препарування, поділяючи тіло на дедалі дрібніші частини, це в результаті дало лікарям та фізіотерапевтам величезний обсяг знань, але водночас такий підхід зруйнував сприйняття фасції як єдиної системи.
Анатомічні атласи та наукові роботи з кінезіології мають тенденцію обмежувати опис людського тіла в рамках ньютоніанської біомеханіки сил, векторів та рівнів, ніби ми створені з окремих деталей як машини чи комп'ютери. Цей дуже обмежений погляд може пояснити багато проявів людського тіла (але далеко не всі), значно поступаючись у порівнянні з науками заснованими на теорії відносності: фрактальної математики, теорії синергетичних систем і геометрії тенсегріті у застосуванні до біологічних систем.
Наша колагенова мережа матрикс), створений із позаклітинних елементів. Тобто. ці волокна та желеподібні речовини позаклітинні самі по собі. Вони створені спеціальними клітинами і виділені в міжклітинний простір, вони самоорганізуються залежно від напряму сил, що впливають на них, перебудовуючись на еластичні або міцні тканини, на постійній основі або тимчасово. Їхня організація швидко змінюється, як тільки змінюється напрям і характер сил. Це відбувається як при впливі позитивних факторів, наприклад, при формуванні нових рухових навичок, так і при негативних факторах, таких як різні ушкодження або старіння.
Реагуючи на специфічні пошкодження (у суглобах або м'яких тканинах), фасція продукує колагенові волокна для підтримки стабільності та посилення пошкоджених частин тіла. Досить часто через велику кількість волокон колагену в сполучних тканинах тіла, замість того, щоб стабілізувати суглоб відбувається обмеження його рухливості, призводячи до незбалансованої пози та неоптимальних патернів руху.
Генетично в нашому тілі визначається лише те, які саме протеїни будуть використовуватися при побудові фасціальної мережі, а від екології нашого життя і також від форми нашої рухової активності (того яким чином ми використовуємо і тренуємо своє тіло) буде залежати те, яким чином фасціальна мережа вибудовуватиме себе.
Поняття позаклітинного матриксу не буде повним визначенням фасції, якщо воно не включає фібробласти і багато інших клітин (гістіоцити, остеобласти, хондробласти, остеокласти і т.д.), які створюють, підтримують і руйнують позаклітинний матрикс.
Тобто, позаклітинний матрикс + сполучнотканинні клітини = фасція.
Якщо якимось способом вдалося б видалити з тіла всі органи і тканини крім сполучної, ми побачили б цілісний сполучно-тканинний чохол, м'який, але в той же час структурно міцний, повторюючий і пронизливий форми всіх м'язів, органів і кісток скелета. . Тільки відкриті порожнини травної, дихальної та лімфатичної системи будуть повністю вільні від фасціальної мережі. Тут дуже показовим є приклад апельсина: якщо вважати, що шкірка і біла шкірка, яка пронизує плід, оточуючи кожну часточку апельсина, є фасцією, можна легко уявити, яким чином обволікають і пронизують усі м'язи, (де як часточки апельсина у фасціальних оболонках знаходяться всі м'язові волокна), а також усі внутрішні органи, нервові стовбури, мозок та кісткові структури.
У висновку слід сказати, що всі вищенаведені аргументи жодною мірою не применшують значення м'язової та нервової тканини у формуванні рухових патернів тіла. Правильніше говоритиме про роботу нервово-м'язово-фасціальної системи у формуванні збалансованого становища та рухів тіла. Але в той же час якщо ми сприйматимемо рухову активність тіла лише як роботу м'язів, прикріплених до кісток і рухаючи їх у різних напрямках, ми ніколи не зможемо зрозуміти, чому роботи падають.
Оглядова стаття щодо матеріалів досліджень сполучної тканини.
Переклад В. Отрубяніков.
Айда Паулін Рольф